• Gå direkte til primær navigation
  • Skip til indhold
  • Gå direkte til primær sidebar
Log ind

Den velklædte mand

  • Jakkesæt
  • Sportsjakker
  • Sko
  • Skjorter
  • Tilbehør
  • Casual tøj
  • Festtøj
  • Leben
  • BUTIK DVM
  • Kontakt Torsten

Hørhabit: Den cigarfarvede lærredshabit

27. juli 2012, af Torsten Grunwald

Skr-C3-A6ddersyet-l-C3-A6rredshabit-Stiljournalen-1

Den cremehvide hørhabit lå ligefor. Det er jo den, de benyttede i Skagen, og som adskillige film og tv-serier har pumpet med mytisk kraft. Men jeg takkede nej, gjorde jeg, for en lys lærredshabit er for upraktisk og opsigtsvækkende til mig. For resten var det slet ikke hørlærred, kunstnerne i Skagen lod deres hvide habitter sy af, men vadmel. Læs blot her.

I stedet valgte jeg den tobaksbrune hørlærred. Den har også har sin historie, der går på, at brun i de lysere nuancer er en sommerfarve. Men brunt hørlærred er mindre prægnant end det hvide. Til gengæld har jeg givet min tobaksbrune hørhabit et drej mod show ved at vælge påsatte lommer og toradet version.

Skr-C3-A6ddersyet-l-C3-A6rredshabit-Stiljournalen-2

Jakken har hverken videre indlæg eller for, da luftcirkulation og åndbarhed har topprioritet. Der er lidt for over skulderparti og i ærmerne, så jakken ikke binder, men ellers blot en mindre afstivning med et ekstra lag lærred i fronten. Man kalder forarbejdningen halvforet, eller eventuelt halvforet med selvforing. 

De udeladte indlæg og lærredstoffets mindre presvillighed end uld betyder, at skrædderen har valgt to indsnit i siden i stedet for det sædvanlige ene, så han stadig kan give jakken facon. Jakken får dog lov at beholde en lidt blidere silhuet end uldjakken med indlæg.

Jeg skal vise hele sættet, når det er færdigt. Men der kan gå nogle måneder, muligvis et års tid … Seancen foregår i Italien.
Foto: Stiljournalen

PS Jeg har en artikel fra Pitti Uomo i dagens udgave af Børsen Weekend, hvis du kommer i nærheden af den.

Share

Skrevet i: Casual tøj, Sommertøj Tags: udenlandsk skrædderi 10 kommentarer

Læserinteraktioner

Kommentarer

  1. AFJ skriver

    27. juli 2012 kl. 8:59

    Er ærmelængden tilpasset? For på billedet se de for mig ud til at være lidt for lange, hvis man også skal kunne se manchetten.

    Besvar
  2. Torsten skriver

    27. juli 2012 kl. 9:04

    Ærmelængden er endnu ikke endeligt tilpasset, men både ærmer og bukser skal være et par centimeter længere på en lærredshabit, fordi de så at sige forkortes lidt, når lærredet krøller.

    Besvar
  3. C skriver

    27. juli 2012 kl. 9:09

    Kære Torsten,

    Tak for endnu en fin artikel. Jeg er sikker på jeg taler på manges vegne, når jeg siger at de er til stor inspiration.

    Din nye habit ser meget lovende ud, men jeg kunne ikke lade være med at tænke hvornår den kan bruges? Er den til at gå på arbejde i eller den mest til “show” som du siger?

    Besvar
    • Torsten skriver

      27. juli 2012 kl. 10:31

      Kære C, tak for de venlige ord.

      Jeg kan fint benytte habitten på arbejde i sommerperioden og i weekenden til særlige arrangementer. Men det er mest teori. Det er altid spændende, hvordan det går i praksis. Jeg har ofte måttet erkende, at mit faktiske brugsmønster af tøj ikke har fulgt de forudgående forestillinger 🙂

      VH Torsten

      Besvar
  4. j.groot skriver

    27. juli 2012 kl. 10:48

    Flot ser det ud indtil videre. Jeg har en håndfuld meter i en lignende nuance, dog en smule mere gylden, fra the London Lounge. Jeg pønser også på toradet med påsatte lommer og uden for meget for, når tiden kommer, og så med kun fire knapper fortil der kan knappes både 2×2 og 2×1 alt efter humør. Jeg går ud fra at du med din højde tager de sædvanlige 6 knapper?

    Besvar
    • Torsten skriver

      27. juli 2012 kl. 13:10

      Aftalen med skrædderen er seks knapper, men vi er gået forbi hinanden et par gange, så lad os se 🙂

      Jeg noterede, at den gode Michael Alden fra London Lounge har udvidet sit sortiment med lærred. Jeg har fundet mit hos Smith Woollens, et relativt tungt lærred på 380 gram meteren, som skrædderen er meget glad for, selvom han blev bange for, om han havde nok, da det krympede 30 cm ved forvasken!

      Bedste hilsner
      Torsten

      Besvar
  5. Anonymous skriver

    28. juli 2012 kl. 17:48

    Det ser lovende ud – det glæder mig at du gør det mere i dobbelradet, det klæder!

    Men hvorfor halvfor – med påsatte lommer i en hørjakke,ville det normalt være kvartfor?

    mvh X

    Besvar
    • Torsten skriver

      28. juli 2012 kl. 19:07

      X, vi kan kalde den kvartforet, hvis det får regnestykket til at gå op … på engelsk siger man buggy lined.

      Besvar
    • Anonymous skriver

      29. juli 2012 kl. 11:19

      For den gode ordens skyld så er en Buggy Lining oprindeligt lavet i samme stof som jakken, men dette passer ikke nødvendigvis længere (og mine er alle lavet med Bemberg/silk) – Buggy linings kan imidletid være såvel 1/4, 1/2 som 3/4 lined!

      mvh
      X

      Besvar

Trackbacks

  1. Jakkesæt i hør - Den velklædte mand siger:
    29. juni 2016 kl. 18:57

    […] pågældende jakkesæt, skræddersyet i Italien, er kvartforet. Det har nogle år bag sig. Jeg har brugt det hyppigt om sommeren. Lidt på trods. Dels har det krævet nogle efterjusteringer […]

    Besvar

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Ukendte engelske tøjmærker

England overrasker. Den velklædte mand har fundet 10 mindre mærker inden for herretøj og tilbehør, som du næppe kender. Alle er Made in England.
Læs mere

Pitti Uomo juni 2026 – del 6

Har dine bukser nok benvidde? Mange 5-10 år gamle bukser ser alt for smalle ud i dag. Pitti Uomo-messen sætter situationen på spidsen. Der dyrkes benklæder med volumen. De sidste 30 foto fra Firenze.
Læs mere

Forbudt og godkendt sommertøj

Sommertøj, du skal undgå, og sommertøj du skal gå i. Den velklædte mand leder dig igennem varme dage, uden du svigter den gode stil.
Læs mere

Pitti Uomo juni 2026 – del 5

Hvorfor du roligt kan bære hvide bukser uden at ende som en modejunker og anden læring fra Firenze.
Læs mere

Massimo Dutti – inspektion af ny butik

Massimo Dutti har netop åbnet en butik i København. Mærket har et ry for at levere sofistikeret herretøj til en meget venlig pris. Vi så forbi for at undersøge og prøve tøj fra sommerens sortiment og nå frem til en konklusion.
Læs mere

Pitti Uomo juni 2026 – del 4

Når mænd slapper af på byens restauranter og cafeer, træder en bestemt tøjmode tydeligt frem. Gadefoto fra Firenze.
Læs mere

Arket – test af casual tøj

Der er flere billige tøjbutikker, man skal holde sig fra. Hvad med svenske Arket? Vi besøgte butikken på Købmagergade i København og undersøgte nøje deres uformelle beklædning til weekend, fritid og ferie. Det blev et noget andet besøg.
Læs mere

Klassisk herremode på Bianco Lunos Allé

De varme dages tre mest bevendte klædevarer var i brug, da velklædte mænd mødtes ved herreskrædderiet på Bianco Lunos Allé på Frederiksberg for at hilse på hinanden og sommeren.
Læs mere

ANNONCE Bestil tøj hos Den velklædte mand

Herretøj og tilbehør, du kan bestille i Den velklædte mands butik. Detaljer, pris mv. (Fri adgang)
Læs mere

Pitti Uomo juni 2026 – del 3

Hvad jeg lærte om fodtøj i Firenze, og velklædte danskere jeg mødte på min vej. Tredje reportage fra den vigtigste begivenhed inden for herretøj.
Læs mere

Primær Sidebar

Find hvad du søger

Bliv medlem

ANNONCE: Drivert efter mål

Annonce: Håndsyede sko efter mål

Annonce: Italiensk håndskrædderi

Seneste kommentarer

  • Mads Kristian Sørensen til Pitti Uomo juni 2026 – del 3
  • Lars Engelbrecht til Ukendte engelske tøjmærker
  • Torsten til Pitti Uomo juni 2026 – del 6

Foredrag ved Torsten

ANNONCE Bukser efter mål

ANNONCE: Jakketørklædet

Giv et premium-medlemsskab i gave

ANNONCE Målsyede skjorter

ANNONCE Slips efter mål

Annonce: Skræddersyede skjorter

Grunwald True Style Logo

Annonce: forandringsskrædderi i topklasse

Grunwald True Style Logo

Følg på sociale medier

  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube

Torsten i Dagbladet Børsen

Artikler af Torsten på Dagbladet Børsens hjemmeside.

Få Den Velklædte Mand på e-mail

Den velklædte mand er tilmeldt

Copyright: Den velklædte mand 2008-2026