• Gå direkte til primær navigation
  • Skip til indhold
  • Gå direkte til primær sidebar
Log ind

Den velklædte mand

  • Jakkesæt
  • Sportsjakker
  • Sko
  • Skjorter
  • Tilbehør
  • Casual tøj
  • Festtøj
  • Leben
  • BUTIK DVM
  • Kontakt Torsten

Carmina – de spanske randsyede sko

9. marts 2013, af Torsten Grunwald

Carmina randsyr sine sko på goodyearmaskine. Modellerne er næsten mere engelske end dem fra engelske skomagere. Forarbejdning og materialer fejler ikke noget. Niveauet ligger angiveligt på samme niveau som de bedste sko fra Crockett & Jones. Den slags kan rigtignok være svært at opgøre. Men de bemærkninger, som vi kan samle op her og der på nettet, peger i en god retning. Min egen inspektion af Carminasko i Madrid for et par år siden var også opløftende, for så vidt at ingen af deres modeller passede min forvoksede fod ordentligt.

Vinderen af årets velklædte mand 2012, Michael C. G. Iversen, bestilte den tofarvede model her på nettet.

”De sidder tættere om hælen end mine Crockett & Jones,” beretter han, og fortsætter:

”Jeg bestilte skoene lørdag den 9. februar. De blev sendt fra Mallorca onsdag den 13. og arriverede tirsdag den 19. februar. Carmina sender med UPS standard og sender tracking-oplysninger, så snart skoene er afsendt. Forsendelsesomkostningerne er 25 EURO. Deres hjemmeside er nem at bruge, dog skal man først registrere sig som bruger, før man kan bestille. Det tog lidt tid, da formularen er på spansk, men uoverstigeligt var det på ingen måde. Betalingen kan foregå via kreditkort, bankoverførsel eller Paypal. Mit Visakort kunne af en eller anden grund ikke bruges, så jeg betalte i stedet uden problemer med Paypal. Alt i alt har skoene stået mig i omregnet 3100 kr. inklusive skotræ og forsendelse. Det må siges at være billigt, kvaliteten taget i betragtning. En lille detalje, jeg især bemærkede, er den måde snøringen er afsluttet på ned mod selve skoen. På eksempelvis C&J er der trukket en tråd igennem et par gange og den er så hæftet på midten, hvilket gør at den tit går op. På Carminaen er den nærmest syet som et knaphul, hvilket giver en meget elegant afslutning, som givetvis også er mere holdbar.”

Vi kan lide sko, og mest de engelske. Hvorfor ikke brede interessen ud? Se engang på Carmina. Det er et spansk skomærke fra Mallorca. Firmaet kan føre sin historie tilbage til midten af 1800-tallet, mens navnet Carmina er af nyere dato, 1997.

 I øvrigt cadeau til Michael C. G. Iversens påklædning. Den er udmærket (i ordets oprindelige betydning), synes jeg. Jakken er fra Peter Undén, skjorten fra Turnbull & Asser og slipset fra Grunwald.

Foto: Stiljournalen ved Sankt Jørgens Sø

Share

Skrevet i: Diverse sko, Sko Tags: carmina 9 kommentarer

Læserinteraktioner

Kommentarer

  1. Anonymous skriver

    9. marts 2013 kl. 13:30

    Glimrende! Har selv været fristet af Carmina et par gange, som alternativ til C&J, men har i denne omgang valgt at afgive bestilling hos det singaporeanske Ed Et Al – de skulle nå frem på torsdag, så jeg er spændt. Det ser ud til at jakken (der i øvrigt er særdeles velskåret) er lavet af hør. Kan sløret løftes for hvilken producent stoffet kommer fra; W. Bill, The London Lounge, eller en helt tredje producent? 🙂

    Mvh. Søren

    Besvar
  2. Michael C.G. Iversen skriver

    10. marts 2013 kl. 10:49

    Jakken er syet af en middelsvær Dormeuil i ren uld.

    Besvar
  3. Anonymous skriver

    10. marts 2013 kl. 13:31

    Jamen dog, der kan man se hvor let det er at tage fejl ud fra billeder 🙂 Jeg syntes bare, at rynkerne på ærmerne indikerede hør. Det ændrer dog ikke på, at jakken er virkelig flot og i en dejlig atypisk farve.

    Mvh. Søren

    Besvar
  4. Hr. M skriver

    11. marts 2013 kl. 10:59

    Hr. Iversen går åbenbart benhårdt efter at blive årets mest velklædte for andet år i træk.

    Han får i alle fald min nominering som kandidat – for sammensætningen her er intet mindre end suveræn.

    Besvar
  5. Anonymous skriver

    12. marts 2013 kl. 9:35

    Jakkens knapper sidder, for mig, meget nær hinanden, noget jeg ellers kun synes at have set på Fellows illustrationerne fra 1930’erne og på jaketter. Hvad er grundlaget for valg af tætsiddende knapper?

    Skoene er ganske ganske fine. Ruskinds tekstur er simpelthen fantastisk, især når den bliver kontrasteret af det glatte læder.

    hilsen Søren Bormann

    Besvar
  6. Michael C.G. Iversen skriver

    12. marts 2013 kl. 21:11

    Knapperne sidder med et mellemrum på 85 mm, som ganske rigtigt er relativt tæt. Hvad overvejelserne bag angår, kan jeg oplyse at jeg ikke har tænkt over det før nu, hvor du nævner det. Hvis der ligger tanker bag, så er de alene Peter Undéns.

    Besvar

Trackbacks

  1. De alsidige sommersko siger:
    29. maj 2015 kl. 22:14

    […] lædersko, lyse nubucksko, mokkasiner, sejlersko, tofarvede spectatorsko, saddelsko og andet guld fra gamle dage er til særlige lejligheder hver især. De dur ikke som par […]

    Besvar
  2. Foto fra filmaften i Serapions-Ordenens domicil siger:
    3. juli 2015 kl. 18:55

    […] i hvid skjorte og – ganske avanceret – sorte spectatorsko, som han har handlet hos Carmina. Jakken var i mørk blå velour, og bukserne grå […]

    Besvar
  3. Malmø - de bedste butikker med herretøj - Den velklædte mand siger:
    24. marts 2019 kl. 19:06

    […] Herr fører spanske Carmina, som man ret utroligt ikke kan finde i […]

    Besvar

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Harmonisk brug af herresko

Skomodeller dur med noget tøj og med andet ikke. Kan man fx bære loafers til et jakkesæt? Og hvad med brune sko til en marineblå habit? Den velklædte mand forklarer, hvordan du skal bruge sko og tøj, så udtrykket bliver harmonisk.
Læs mere

Ukendte engelske tøjmærker

England overrasker. Den velklædte mand har fundet 10 mindre mærker inden for herretøj og tilbehør, som du næppe kender. Alle er Made in England.
Læs mere

Pitti Uomo juni 2026 – del 6

Har dine bukser nok benvidde? Mange 5-10 år gamle bukser ser alt for smalle ud i dag. Pitti Uomo-messen sætter situationen på spidsen. Der dyrkes benklæder med volumen. De sidste 30 foto fra Firenze.
Læs mere

Forbudt og godkendt sommertøj

Sommertøj, du skal undgå, og sommertøj du skal gå i. Den velklædte mand leder dig igennem varme dage, uden du svigter den gode stil.
Læs mere

Pitti Uomo juni 2026 – del 5

Hvorfor du roligt kan bære hvide bukser uden at ende som en modejunker og anden læring fra Firenze.
Læs mere

Massimo Dutti – inspektion af ny butik

Massimo Dutti har netop åbnet en butik i København. Mærket har et ry for at levere sofistikeret herretøj til en meget venlig pris. Vi så forbi for at undersøge og prøve tøj fra sommerens sortiment og nå frem til en konklusion.
Læs mere

Pitti Uomo juni 2026 – del 4

Når mænd slapper af på byens restauranter og cafeer, træder en bestemt tøjmode tydeligt frem. Gadefoto fra Firenze.
Læs mere

Arket – test af casual tøj

Der er flere billige tøjbutikker, man skal holde sig fra. Hvad med svenske Arket? Vi besøgte butikken på Købmagergade i København og undersøgte nøje deres uformelle beklædning til weekend, fritid og ferie. Det blev et noget andet besøg.
Læs mere

Klassisk herremode på Bianco Lunos Allé

De varme dages tre mest bevendte klædevarer var i brug, da velklædte mænd mødtes ved herreskrædderiet på Bianco Lunos Allé på Frederiksberg for at hilse på hinanden og sommeren.
Læs mere

ANNONCE Bestil tøj hos Den velklædte mand

Herretøj og tilbehør, du kan bestille i Den velklædte mands butik. Detaljer, pris mv. (Fri adgang)
Læs mere

Primær Sidebar

Find hvad du søger

Bliv medlem

ANNONCE: Drivert efter mål

Annonce: Håndsyede sko efter mål

Annonce: Italiensk håndskrædderi

Seneste kommentarer

  • Lars Engelbrecht til Ukendte engelske tøjmærker
  • Torsten til A.D. Sartoria – test af jakkesæt MTM – del 2
  • Joachim til A.D. Sartoria – test af jakkesæt MTM – del 2

Foredrag ved Torsten

ANNONCE Bukser efter mål

ANNONCE: Jakketørklædet

Giv et premium-medlemsskab i gave

ANNONCE Målsyede skjorter

ANNONCE Slips efter mål

Annonce: Skræddersyede skjorter

Grunwald True Style Logo

Annonce: forandringsskrædderi i topklasse

Grunwald True Style Logo

Følg på sociale medier

  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube

Torsten i Dagbladet Børsen

Artikler af Torsten på Dagbladet Børsens hjemmeside.

Få Den Velklædte Mand på e-mail

Den velklædte mand er tilmeldt

Copyright: Den velklædte mand 2008-2026