• Gå direkte til primær navigation
  • Skip til indhold
  • Gå direkte til primær sidebar
Log ind

Den velklædte mand

  • Jakkesæt
  • Sportsjakker
  • Sko
  • Skjorter
  • Tilbehør
  • Casual tøj
  • Festtøj
  • Leben
  • BUTIK DVM
  • Kontakt Torsten

Winston Churchills sirenehabit går igen

25. januar 2017, af Torsten Grunwald

sirenehabit
Churchill i sirenehabit med feltmarskal Montgomery. Foto: Wiki/Public Domain

Winston Churchill havde sine særheder, også inden for påklædning. Tag nu hans sirenehabit (siren suit), som var en heldragt syet af habitstof.

sirenehabit
Moderne version af Churchills heldragt set på Pitti Uomo i Firenze, januar 2017. Foto: Den velklædte mand

Jeg kom i tanker om Churchils sirenehabit, da jeg fotograferede en mand i netop det tøjdesign i Firenze. Jeg så ham også forrige januar i Firenze i en anden version af sirenehabitten.

Fra kedeldragt til sirenehabit

Historien går, at Churchill fandt på designet, da han betragtede brolæggere i kedeldragter på sin landejendom Chartwell. Churchill talte med sin skjortemager Turnbull & Asser om ideen om en heldragt i almindelige klædestoffer, og de syede derpå først en og så flere sirenehabitter til ham, eller “romper suits”, som Churchill selv kaldte den excentriske heldragt.

sirenehabit
Han bar flaskegrønt fløjl. Churchills særlige version af en rygejakke i plysset fløjl udstillet i glasmontre. Foto; Science Museum, London

Tre eksemplarer af Churchills heldragter har overlevet, heriblandt de to mest berømte, en nålestribet udgave og en flaskegrøn udgave i plysset fløjl. Sidstnævnte har Churchill formentlig benyttet som en form for “smoking jacket”, rygejakke, derhjemme. Eksemplaret forefindes i kælderen hos Turnbull & Asser i Jermyn Street, hvis man er på de kanter.

Navnet sirenehabit

Det er Krigens sirener, der har lagt navn til Churchills dragt. Når sirenerne hvinede, tog man hastigt sin sirenehabit på. Eller man forestillede sig i det mindste, at Churchill gjorde det.

Senere ville navnet “onesie” også kunne betegne en heldragt i stil med den, som den berømte – og berygtede, vil nogle jo sige – engelske statsmand bar.

Share

Skrevet i: Casual tøj, Strik, fløjl m.m. Tags: winston churchill 4 kommentarer

Læserinteraktioner

Kommentarer

  1. Spector skriver

    26. januar 2017 kl. 17:26

    Nej tak 🙂

    Lidt for meget kostume

    Samme grund som onesie heller ikke er noget mænd bør gå i…

    Besvar
  2. Henrik Jarnum skriver

    29. januar 2017 kl. 12:24

    Kære Torsten
    Jeg tillader mig at sætte spørgsmålstegn ved din sammenligning med Churchills kostumer (fra Winnie the Pooh?).
    Herren fra Firenze henter sandsynligvis inspiration i RAF-piloternes dragter fra 2. verdenskrig, som er en kende mere tjekkede…
    Lommerne og det rustikke look ser man i øvrigt i nogle af Cifonellis bespoke jakker.

    Besvar
    • Torsten skriver

      29. januar 2017 kl. 15:05

      Henrik, det lyder som en fornuftig overvejelse, at RAF-uniformer spiller ind her. Jeg vil dog stadig tillade mig at tro, at Churchills “romper suit” er en af inspirationskilderne.

      Besvar

Trackbacks

  1. Francesco Barberis Canonico køber en hat i London - Den velklædte mand siger:
    16. september 2019 kl. 11:22

    […] Bogart-hat og tanden mindre formel end en bowlerhat. Store skikkelser i det 20 århundrede som Winston Churchill og Konrad Adenauer havde hang til homburg, specielt […]

    Besvar

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Pitti Uomo juni 2026 – del 6

Har dine bukser nok benvidde? Mange 5-10 år gamle bukser ser alt for smalle ud i dag. Pitti Uomo-messen sætter situationen på spidsen. Der dyrkes benklæder med volumen. De sidste 30 foto fra Firenze.
Læs mere

Forbudt og godkendt sommertøj

Sommertøj, du skal undgå, og sommertøj du skal gå i. Den velklædte mand leder dig igennem varme dage, uden du svigter den gode stil.
Læs mere

Pitti Uomo juni 2026 – del 5

Hvorfor du roligt kan bære hvide bukser uden at ende som en modejunker og anden læring fra Firenze.
Læs mere

Massimo Dutti – inspektion af ny butik

Massimo Dutti har netop åbnet en butik i København. Mærket har et ry for at levere sofistikeret herretøj til en meget venlig pris. Vi så forbi for at undersøge og prøve tøj fra sommerens sortiment og nå frem til en konklusion.
Læs mere

Pitti Uomo juni 2026 – del 4

Når mænd slapper af på byens restauranter og cafeer, træder en bestemt tøjmode tydeligt frem. Gadefoto fra Firenze.
Læs mere

Arket – test af casual tøj

Der er flere billige tøjbutikker, man skal holde sig fra. Hvad med svenske Arket? Vi besøgte butikken på Købmagergade i København og undersøgte nøje deres uformelle beklædning til weekend, fritid og ferie. Det blev et noget andet besøg.
Læs mere

Klassisk herremode på Bianco Lunos Allé

De varme dages tre mest bevendte klædevarer var i brug, da velklædte mænd mødtes ved herreskrædderiet på Bianco Lunos Allé på Frederiksberg for at hilse på hinanden og sommeren.
Læs mere

ANNONCE Bestil tøj hos Den velklædte mand

Herretøj og tilbehør, du kan bestille i Den velklædte mands butik. Detaljer, pris mv. (Fri adgang)
Læs mere

Pitti Uomo juni 2026 – del 3

Hvad jeg lærte om fodtøj i Firenze, og velklædte danskere jeg mødte på min vej. Tredje reportage fra den vigtigste begivenhed inden for herretøj.
Læs mere

Pitti Uomo juni 2026 – del 2

Der er ingen tvivl om, hvad der var den mest prægnante trend i Firenze. Den velklædte mand beretter med foto om rigtigt og forkert ifølge herretøjsmessen Pitti Uomo.
Læs mere

Primær Sidebar

Find hvad du søger

Bliv medlem

ANNONCE: Drivert efter mål

Annonce: Håndsyede sko efter mål

Annonce: Italiensk håndskrædderi

Seneste kommentarer

  • Mads Kristian Sørensen til Pitti Uomo juni 2026 – del 3
  • Lars Engelbrecht til Ukendte engelske tøjmærker
  • Torsten til Pitti Uomo juni 2026 – del 6

Foredrag ved Torsten

ANNONCE Bukser efter mål

ANNONCE: Jakketørklædet

Giv et premium-medlemsskab i gave

ANNONCE Målsyede skjorter

ANNONCE Slips efter mål

Annonce: Skræddersyede skjorter

Grunwald True Style Logo

Annonce: forandringsskrædderi i topklasse

Grunwald True Style Logo

Følg på sociale medier

  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube

Torsten i Dagbladet Børsen

Artikler af Torsten på Dagbladet Børsens hjemmeside.

Få Den Velklædte Mand på e-mail

Den velklædte mand er tilmeldt

Copyright: Den velklædte mand 2008-2026